Close

Gimtajam miestui – rekordinė parama

Antradienio vakarą Panevėžį pasiekė penki didžiuliai geltoni sunkvežimiai su rekordiniu kiekiu, 49 tonomis, labdaros iš Vokietijos Bavarijos regiono Rėgensburgo miesto. Vokiečiai atgabeno funkcinių lovų, čiužinių, patalynė, neįgaliųjų vežimėlių, vaikštynių, medicininių baldų, drabužių ir kt.

 

Visa tai – beveik 20 metų Vokietijoje gyvenančio Mindaugo Palionio iniciatyva. Jis – Rėgensburgo futbolo klubo žaidėjas.

Kai Mindaugui buvo 8-eri, visa šeima iš Panevėžio emigravo į Vokietiją, Bavarijos regioną. Kad vokiečiams būtų lengviau ištarti berniuko vardą, Mindaugui tėvai suteikė Markuso vardą.

Dabar M. Palionis puikiai kalba vokiškai be jokio jokio akcento ir jaučiasi ten savas. Nepaisant to, savo namais jis vadina gimtąjį Panevėžį. Su žmona Erika, kuri taip pat kilusi iš mūsų miesto, augina penkerių metų sūnų ir kasmet atostogų grįžta į gimtąjį Panevėžį.

„Rėgensburge pradėjau domėtis galimybe padėti Panevėžiui. Klausinėjau pažįstamų, teko bendrauti su šio miesto valdžios atstovais. Sužinojau, kad Rėgensburgo Raudonasis Kryžius kartais keliauja po Europą. Šios organizacijos atstovai humanitarinę pagalbą gabeno į Ukrainą, Moldovą, Bulgariją. Susisiekiau su Rėgensburgo Raudonuoju Kryžiumi. Paaiškėjo, kad jie niekada nebuvo Lietuvoje. Po truputį viskas krypo į gerąją pusę“, – apie sumanymą pagelbėti Panevėžiui kalbėjo Mindaugas Palionis.

Futbolininkas pirmą kartą su Raudonojo Kryžiaus atstovais bendravo dar žiemą, taigi, kol idėja virto realybe, prireikė kone daugiau nei pusės metų.

„Vasarą sugrįžus į Panevėžį laukė milijonas klausimų – kas, kaip, kada. Pradėjome derinti konkrečias vizito detales, tariausi su miesto politikais, o dabar džiaugiuosi, kad humanitarinė pagalba pasiekė mano miestą“, – „Sekundei“ telefonu iš Vokietijos teigė M. Palionis.

Jis pats negalėjo atvykti į Panevėžį, nes su komanda rengiasi turo rungtynėms.

Panevėžiui skirta įranga nėra nauja. Raudonasis Kryžius naudingos nepigios įrangos gauna iš renovuojamų ligoninių, kitų medicinos įstaigų, kur atnaujinus techninę įrangą senoji tapdavo nebereikalinga.

„Savo laiko neskaičiavau, tą dariau su dideliu noru, nes žinojau, jog tikrai atsiras žmonių, kuriems prireiks šios pagalbos. Ši iniciatyva daro mane laimingą. Žinau, kad ši parama bus panaudota Panevėžio regiono žmonėms ir įstaigoms, kurioms tokia pagalba labai reikalinga. Per atostogas visada grįžtu į Panevėžį, jis man visada prie širdies. Norėčiau čia turėti nuosavą būstą, į kurį bet kada galėčiau sugrįžti. Ir sūnui čia patinka. Man Panevėžys – namai, gal dėl to ir ėmiausi šios iniciatyvos“, – kalbėjo futbolininkas.

Į Rėgensburgą M. Palionis atvyko praėjusių metų spalį, netrukus buvo išrinktas naujuoju komandos kapitonu. Tiesa, „Jahn-Regensburg“ klubas ilgai ieškojo pergalių recepto, galiausiai dėl kuklių rezultatų klubas atsisveikino su III pagal pajėgumą lyga ir nukrito į žemesnį divizioną.

Čia šiemet klubui sekasi puikiai: tik liepą atidarytame naujajame stadione palaikoma vidutiniškai 8 tūkstančių sirgalių komanda pergalingai žengia link sugrįžimo į aukštesnę lygą. Svarbus vaidmuo tenka ir M. Palioniui: „Jahn-Regensburg“ kapitonas ir toliau cementuoja ekipos gynybą, taip pat yra vienas pagrindinių komandos žaidėjų.

Atlydėjo savanoriai

Vertingą krovinį iš Vokietijos atlydėjo 15 Vokietijos Rėgensburgo regiono Raudonojo Kryžiaus atstovų. Didžioji dalis – savanoriai. Kai kurie ėmė atostogų savo tiesioginėse darbovietėse, kad galėtų palydėti pagalbos siuntą į Lietuvą.

Kasmet šis Rėgensburgo Raudonasis Kryžius surengia 2–3 paramos keliones į Rytų ir Vidurio Europos regionus.

Futbolininkas M. Palionis su mumis susisiekė dar sausį. Spontaniškai jam iškart nieko negalėjome pažadėti. Paruošti konvojų yra mažiausiai pusės metų darbas. Ši mintis mums patiko, viešėjome Ukrainoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, bet dar niekada nebuvome padėję Lietuvai. Tad ėmėmės šios idėjos“, – tvirtino Rėgensburgo regiono Raudonojo Kryžiaus generalinis sekretorius Sepas Zengeris.

Nenauja, bet vertinga

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos (LRKD) Panevėžio skyriaus sekretorė Nijonė Montautienė sako, kad kol kas detalaus plano, kam ir kaip bus panaudota vokiečių parama, nėra.

„Mes dar tiksliai nežinome, kas atvežta šiais sunkvežimiais. Turime preliminarų sąrašą ir viskas“, – kalbėjo N. Montautienė.

Ji neabejojo, jog ši pagalba tikrai vertinga ir bus tikslingai panaudota.

„Parama skirta socialiai remtiniems žmonėms, taip pat – mūsų slaugomiems ligoniams. Pavyzdžiui, mums labiausiai trūko fukcinių lovų, net ne naujos jos yra labai brangios. Tie, kurie turi judėjimo negalią, gali tokias gauti iš Socialinės rūpybos skyriaus, bet yra eilės ir žmonės priversti laukti. Dabar šiems žmonėms bandysime padėti.

Taip pat jaučiamas vaikštynių, neįgaliųjų vežimėlių, tualetinių kėdžių trūkumas. Ką atvežė – viskas naudinga ir pravers. Norintieji pretenduoti į humanitarinę pagalbą gali kreiptis į LRKD Panevėžio skyrių (red. past. – Vasario 16-osios g. 6-4, tel. 8 612 85 935)“, – kalbėjo N. Montautienė. Anot jos, anksčiau Raudonasis Kryžius sulaukdavo panašaus pobūdžio paramos iš Skandinavijos šalių, tačiau toks kiekis – 49 tonos – rekordinis.

Dalis labdaros trečiadienį pasiekė Šv. Juozapo globos namus, tačiau, anot šios įstaigos vadovo Patriko Skrudupio, visa parama juose neliks.

„Čia tik paramos skirstymo punktas. Bet kokiu atveju tai didelė pagalba, ji pravers ne tik mūsų įstaigai. Raudonojo Kryžiaus atstovai apsispręs, kaip ir kam bus skirstomas šis krovinys“, – teigė P. Skrudupis.

Kita dalis paramos nuvežta į Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos angarą, kur pakankamai vietos kuriam laikui ją sandėliuoti.

LRKD Vilniaus atstovės Gintarės Guzevičiūtės teigimu, Vokietijos Raudonasis Kryžius ne pirmą kartą pagelbsti Lietuvai, tad žinia apie iš Bavarijos atvykstantį konvojų visiškai nestebino.

„Kėlė nuostabą paties futbolininko M. Palionio iniciatyvumas, rūpinimasis Lietuva ir noras padėti. Tai puikios vertybės, kurias galėtų perimti ir kiti užsienyje gyvenantys lietuviai“, – mano G. Guzevičiūtė. Raudonojo Kryžiaus atstovė pažymėjo, kad humanitarinės pagalbos Lietuva kasmet gauna vis mažiau. Neretai mūsų šalis pati padeda karo ar gamtos stichijų nusiaubtiems regionams.

 

Linas JOCIUS                                                                                                                                                 

Mikaliūno nuotr. 

Naudotas šaltinis : http://www.sekunde.lt/panevezyje/gimtajam-miestui-rekordine-parama/

Mindaugo Palionio interviu apie labdaros organizavimą : http://www.tvaktuell.com/mediathek/147825/